środa, 19 czerwca 2013

Walne Zgromadzenie ZORZY - nieobecni głosu nie mają

Dnia 4 czerwca br. odbyło się Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej ZORZA w Myślenicach. Zgromadziło ono aż 213 uczestników. Zauważalny wzrost zainteresowania funkcjonowaniem Spółdzielni spowodowany był wysokimi dopłatami za energię cieplną za 2012 r., które niedawno zelekryzowały mieszkańców Osiedla Tysiąclecia II w Myślenicach. Ważnym punktem Zgromadzenia były wybory uzupełniające do Rady Nadzorczej. Do jednego miejsca zgłoszono 5 kandydatów. Olbrzymią większością  głosów wygrał je Pan Andrzej Urbański, który dostrzegł konieczność zmian w funkcjonowaniu Spółdzielni.

Nieoczekiwane emocje wywołała poprawka do uchwały pozwalającej pokryć deficyt produkcji ciepłej wody na Osiedlu Tysiąclecia z części zysków Spółdzielni. Inicjatywa była dziełem grupy osób, które znając problemy tego osiedla, chciały pomóc licznej rzeszy jego mieszkańców, przerażonych wysokimi dopłatami. Nie wiedzieli, że problem dopłat jest szerszy i dotyczy również mieszkańców Dobczyc. Ci  ostatni nie złożyli zawczasu stosownej poprawki. Również nie zrobili tego ich przedstawiciele w Radzie Nadzorczej ani nikt z Zarządu. W efekcie część  osób, nie godząc się na nierówne traktowanie członków Spółdzielni, w poczuciu krzywdy opuściła salę obrad. Wniesiona poprawka była ponadto przedmiotem dyskusji od strony prawnej oraz interesu pozostałych członków Spółdzielni.

Nie było tajnego głosowania nad absolutorium dla członków Zarządu. Zebrano niezbędną liczbę podpisów o utajnienie tego głosowania. Jednak ku zaskoczeniu wielu uczestników, pojawił się wniosek o głosowanie nad odtajnieniem tego głosowania. Ten wniosek pozytywnie zaopiniowała pani prawnik Spółdzielni, która odczytała treść bliżej nieokreślonej uchwały Sądu Apelacyjnego, pozwalającej  - jej zdaniem – na takie głosowanie.

Ostatecznie doszło do głosowania jawnego nad absolutorium dla Zarządu. Prezes ZORZY otrzymał absolutorium przy 51 głosach „za” i 44 „przeciw”, analogicznie absolutorium dostał wiceprezes -  przy 53 głosach „za” i 40 „przeciw”.  Podane tu liczby są dalekie od tradycyjnej „jednomyślności” Zgromadzenia i pozwalają nazwać go przełomowym.