wtorek, 15 stycznia 2013

czy Zarząd Spółdzielni mógł sam decydować w sprawie inwestycji?

Ważki argument dla rozumu i rozsądku

Z uwagi na coraz trudniejsze i skomplikowane stosunki mieszkańców-współwłaścicieli nieruchomości z władzami Spółdzielni Mieszkaniowej ZORZA w Myślenicach w związku z rozpoczętą w 2010 r.inwestycją dotyczącą "przebudowy systemu grzewczego osiedli Jagiellońskiego i Piastowskiego w Dobczycach" słusznym wydaje się przedstawienie stanowiska Naczelnego Sądu Administracyjnego jakie zaprezentowane zostało w uchwale Tego Sądu z dnia 13 listopada 2012 r. Isygnatura II OPS 2/12 l.

Otóż Sąd ten w składzie siedmiu sędziów z udziałem prokuratora Prokuratury Generalnej po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2012 roku na posiedzeniu jawnym wniosku Prezesa Sądu Administracyjnego o podjęcie uchwały mającej na celu wyjaśnienie: 

"czy sprawowany przez spółdzielnię mieszkaniową zarząd nieruchomościami wspólnymi,stanowiącymi współwłasność spółdzielni uprawniają do samodzielnego dysponowania nieruchomością wspólną na cele budowlane w rozumieniu art.3 pkt 11 Prawa budowlanego, bez potrzeby uzyskiwania przez zarządcę zgody współwłaścicieli lokali mieszkalnych stanowiących odrębny przedmiot własności"

podjął następującą uchwałę:

Wykonywany przez spółdzielnię mieszkaniową na podstawie art.27 u.2 ustawy z dnia 15.12.2000 r. o Spółdzielniach Mieszkaniowych zarząd nieruchomością wspólną stanowiącą współwłasność spółdzielni uprawnia ją do samodzielnego dysponowania nieruchomością wspólną na cele budowlane w rozumieniu art.3 pkt 11 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane bez potrzeby uzyskiwania zgody właścicieli lokali mieszkalnych stanowiących odrębny przedmiot własności wyłącznie w zakresie eksploatacji i utrzymania zarządzania nieruchomości wspólnej.

Uzasadnienie uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego zawiera analizę i wyjaśnienie wielu aktów prawnych i ostateczną sentencję, że:

jeżeli zamierzenie budowlane przekracza w świetle Prawa budowlanego zakres zwykłego zarządu nieruchomością wspólną,to prawo spółdzielni mieszkaniowej do dysponowania nieruchomością wspólną na cele budowlane, o których mowa w art.3 pkt.lł Prawa budowlanego powstaje pod warunkiem uzyskania zgody wszystkich współwłaścicieli nieruchomości, zgodnie z art. l 99 Kodeksu cywilnego.

Właśnie tak powinien zachować się Zarząd Spółdzielni ZORZA planując prowadzenie inwestycji pod nazwą "modernizacja systemu grzewczego osiedli Jagiellońskiego i Piastowskiego w Dobczycach". Podzielenie tej inwestycji przez Zarząd Spółdzielni na etapy (bez wnikania w naiwną argumentację tej decyzji) i wygodne dla Zarządu stosowane nazewnictwo tych etapów, niczego nie zmienia,ponieważ od samego początku mamy do czynienia z inwestycją...

Konsekwencje tych działań oceniać będą prawnicy i rewidenci.

Wiadome jest mieszkańcom Osiedla, że część właścicieli mieszkań wyodrębnionych nie wyraziła słusznie zgody na przeprowadzenie wymiany instalacji rur ciepłej wody. W związku z oporem Sp-nia pozwała do sądu dwie spośród tych osób.

Orzeczenie sądu I-ej instancji (Sąd Powiatowy w Myślenicach) nie przyniosło oczekiwanego przez nas wyroku, dlatego złożono apelację do Sądu Okręgowego w Krakowie (oczekujemy na termin rozprawy).

Analizując przytoczoną wyżej uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 listopada 2012r. stwierdzić należy, że działania osób sprzeciwiających się były słuszne w świetle prawa. Szkoda tylko, że tak mała grupa „rozpracowała temat pseudoremontu” szczegółowo zarówno od strony prawnej jak i merytorycznej. Pozostała część mieszkańców biernie uczestniczyła w wydarzeniach, jest również taka grupa która od samego początku trwa w uporze dla zasady „nie, bo nie”.

Następna refleksja dotyczy żądań Sp-ni z tytułu nie spłacanych rat kredytu wraz z odsetkami na remont rur C.W. powołując się na wyrok Sądu Powiatowego (pisma kierowane przez Zarząd do mieszkańców, którzy nie wyrazili zgody na remont i kredyt) podczas gdy wyrok ten jest nieprawomocny z uwagi na złożoną apelację.