poniedziałek, 7 stycznia 2013

osiedlowe abc [3] TAPETA nr 4(95)/2011

Galopujące podwyżki nie ominęły także czynszu na naszym osiedlu. Od stycznia br. mamy już trzecią podwyżkę. Z obawą patrzymy w przyszłość, a największy niepokój budzi najbliższy sezon grzewczy. Brak rzetelnego, kompleksowego planu termomodernizacyjnego osiedla wyzwolił wśród części mieszkańców potrzebę pilnego rozwiązania problemu. W związku z tym odbywały i odbywają się zebrania blokowe. Efektem tego jest złożenie przez mieszkańców bloków: 1, 2, 4, 6 i 11 uchwały tzw. "secesyjnej", tj. podziału Spółdzielni Mieszkaniowej "Zorza" w Myślenicach w celu utworzenia nowych, jednobudynkowych spółdzielni na Osiedlu Jagiellońskim w Dobczycach (przepis art. 108b § 1 U stawy z dnia 16 września 1982 roku - prawo spółdzielcze).

Równocześnie mieszkańcy rozważają możliwość zmiany sposobu zarządzania blokami, niezależnie od okresu oczekiwania na podział spółdzielni (ok. 4 - 5 miesięcy). Zagadnieniom powyższym poświęcone zostało otwarte spotkanie mieszkańców w/w bloków z udziałem burmistrza, Marcina Pawlaka i zarządcy bloku nr 14 i bloków na Placu Zgody - inż. Małgorzaty Krasny.

Zasady i warunki podziału spółdzielni oraz innego sposobu zarządzania blokami pokazuje poniższa tabela:

Podział spółdzielni
Większość (51 proc.) członków spółdzielni niezależnie od stanu prawnego zajmowanego mieszkania, tj. hipoteczne, lokatorskie, własnościowe

Zmiana sposobu zarządzania
Mieszkańcy posiadający wyodrębnioną hipoteczną własność (liczy się pow. mieszkań - 51 proc. w stosunku do całkowitej pow. użytkowej budynku)

Wraz z podziałem spółdzielni na jednobudynkowe, każdy występujący o to blok musi otrzymać tzw. "wiano", czyli kwotę stanowiącą, zgodnie z metrażem bloku, ułamek wartości Spółdzielni "Zorza" wyliczony w oparciu o ostatni jej bilans.

Procedura podziału spółdzielni nie wpływa na zmianę sposobu zarządzania (np. blok nr 14). Korzystając z takiego rozwiązania można znacznie przyspieszyć termin uniezależnienia bloku od dotychczasowego dostawcy ciepła, równocześnie wykorzystując odpowiednie fundusze programów Unii Europejskiej (ostatni rok takiej pomocy). Metodę taką zastosuje wkrótce blok nr 4, gdzie jego mieszkańcy są w 62 proc. właścicielami budynku. Warto również wyciągnąć wnioski z kolejnego zestawienia: powierzchnia użytkowa bloków, które wystąpiły o podział spółdzielni, wynosi 12218,40 mkw., w tym mieszkania z hipoteczną własnością 7179,80 mkw., co stanowi 59 proc., a więc jest spełniony podstawowy warunek - większość powierzchni budynku. Niezbędna jest jednak dobra wola i determinacja w podjęciu decyzji zmierzającej do realnego wykonania prac koniecznych w poszczególnych budynkach.

Zagadnienia poruszane na spotkaniu oraz późniejsza o nich dyskusja były z uwagą śledzone przez burmistrza Marcina Pawlaka. W swoim wystąpieniu podkreślił wagę poruszanych spraw. Przy podejmowaniu decyzji należy jednak brać pod uwagę ciągły wzrost opłat za media i w związku z tym planowanie prac musi być postrzegane perspektywicznie. Uwagę należy zwrócić na formę zarządzania opartą o realny wpływ mieszkańców na podejmowane decyzje.

Kolejne spotkanie pokazało, że warto dyskutować, brać pod uwagę odmienny punkt widzenia, poznać jego podstawę prawną, niemniej jednak nie można dyskutować w nieskończoność. Sprawy dojrzały do zajęcia stanowiska, oby pozytywnego dla wspólnego dobra.

Wielkanoc to symbol życia, nadziei i miłości. Życzymy sobie, abyśmy umieli kochać nie tylko sercem, ale i postawą, i aby nigdy nie zabrakło nam ludzkiej życzliwości i szacunku, bo tylko wtedy człowiek jest naprawdę szczęśliwy. Wesołego Alleluja!