poniedziałek, 7 stycznia 2013

osiedlowe abc [4] TAPETA nr 5(96)/2011

Ambitnie i nowocześnie!!!

Jestem pełen podziwu dla mieszkańców bloków nr 6, 4, 2, 1, którzy w sposób zdecydowany, zachęceni postawą właścicieli bloku nr 14, postanowili pójść w ich ślady, aby zmienić dotychczasowy anachroniczny sposób zarządzania własnością.

Szereg spotkań omawiających inne, sprawniejsze i skuteczniejsze metody zarządzania, wyzwoliły u ludzi chęć, zapał i nadzieję na korzystne zmiany przy rozwiązaniu bardzo ważnych i istotnych kwestii na osiedlu Jagiellońskim. Pomimo utrudnień ze strony Spółdzielni przy składaniu wniosków o utworzenie jednobudynkowych spółdzielni, mieszkańcy rozmawiają o korzyściach brania spraw we własne ręce, czy o możliwościach budowy wspólnej wolnostojącej kotłowni gazowej dla bloków nr 1, 2 i 4 (po uprzednim rozważeniu kosztów takiej inwestycji), o koniecznym remoncie tych bloków, pilnej potrzebie obniżenia kosztów centralnego ogrzewania i ciepłej wody poprzez zapewnienie własnego ekonomicznego źródła dostawy tych mediów. Z tym wiąże się inne, sprawne i skuteczne administrowanie.

Członkowie bloków 1, 2, 4 i 6 ponownie złożyli wnioski o podział spółdzielni i oczekują od Zarządu Spółdzielni "Zorza" decyzji zgodnych z obowiązującym prawem. Natomiast blok nr 11 finiszuje (pomimo aktywnych działań oponentów - brak tylko dwóch głosów).

Ambitnie i nowocześnie???

Jak wszędzie tak i na osiedlu zagościła najpiękniejsza pora roku - wiosna. Drzewa przybrały soczystą zieleń, słychać gwar i śpiewy ptaków. Jednak nie wszędzie - po jesiennym "cięciu" drzew przeprowadzonym bezmyślnie, pozostały straszące kikuty wieloletnich akacji i kasztanów. Kolejnym upiększającym elementem na osiedlu jest "wysypisko śmieci" (otuliny rur z ostatniego remontu, gruzowisko z elementami drutu, stolarka okienna, cegły, połamane fotele, kanapy, leżanki, inne stare graty, ogólny nieporządek i bałagan), co widać na załączonych zdjęciach.

Ponieważ kotłownia położona jest przy głównych ulicach miasta, stanowi to niechlubną wizytówkę tego rejonu i świadczy o ambitnej działalności administratorów osiedla. Problem jest jednak głębszy - dotyczy także dokumentów. Cały obieg dokumentacji w Spółdzielni wydaje się "ściśle tajny", udostępniany w oparciu o pisemne zezwolenia Zarządu, bezterminowy okres oczekiwania na odpowiedź. Przykładem może być próba uzyskania informacji zawierającej imienny wykaz członków Spółdzielni w bloku nr 11: podanie, odpowiedź po kresie l-go miesiąca, następnie telefoniczne uzgodnienie terminu wglądu do dokumentów, kolejne podanie o wgląd do dokumentów, akceptacja Zarządu, po wydaniu zgody 3-godzinne mozolne sprawdzanie list zawierających 5 tysięcy nazwisk członków Spółdzielni z terenu Dobczyc, Myślenic i Sułkowic w celu wyłonienia 60-ciu nazwisk. Po tym działaniu stwierdzono rozbieżność w ilości członków (4 osoby).

***

Maj jest miesiącem nasyconym uroczystościami, nie tylko rocznicowymi o charakterze państwowym, ale lokalnym i kościelnym. Wszystkie łączy jedna idea, myśl i przesłanie. Nakładają na każdego z nas odpowiedzialność za swoje postępowanie, decyzje, działanie na rzecz wspólnego dobra, wymaga obywatelskiej i patriotycznej postawy, dokonywania mądrych i przemyślanych wyborów.

W kontekście powyższego rozważmy nasz stosunek do tego, co nas łączy na naszym osiedlu, a co stanowi znaczą część życia każdego z nas. Warto o to zadbać w należyty sposób.