poniedziałek, 7 stycznia 2013

osiedlowe abc [6] TAPETA nr 7(98)/2011

Na czym polega podział spółdzielni? Artykuł 108b Ustawy o Spółdzielniach stwarza możliwość podziahl dużej spółdzielni na mniejsze jednobudynkowe. W tym celu należy zebrać ponad 50 proc. podpisów członków spółdzielni danego bloku i złożyć do spółdzielni macierzystej wraz z tzw. uchwałą secesyjną. Uchwała taka zobowiązuje "starą" spółdzielnię do przygotowania niezbędnych dokumentów podziałowych obejmujących również majątek przypadający dla nowej spółdzielni. Kolejny krok - to przedłożenie uchwały wraz z załącznikami Walnemu Zgromadzeniu, które uchwałę może podjąć lub nie. I tak właśnie postąpiono na Walnym w Myślenicach wobec wnioskujących bloków nr 1, 2, 4, 6. W związku z tym mieszkańcy skorzystali z możliwości, jakie daje ustawa i zwrócili się do sądu o wydanie uchwały zastępczej i oczekują na termin sprawy.

Po uzyskaniu decyzji sądu bloki te zostaną zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym jako jednobudynkowe samodzielne spółdzielnie mieszkaniowe obejmujące wszystkich mieszkańców danego bloku.

Od tego momentu nowe jednostki mogą już samodzielnie podejmować decyzje, bez względu na podział majątku, o który może się toczyć spór nieco dłużej.

Pracy jest moc, bo każdy blok wymaga kompleksowego, rozsądnego remontu, a każdy z mieszkańców może mieć realny wpływ na jego przebieg. Mieszkańcy mają nadzieję i zapał do działania, zachęceni efektami pracy podobnej, jednobudynkowej spółdzielni na terenie Krakowa, z którą mają stały kontakt.

Kolejnym tematem, który warto poruszyć są olbrzymie kwoty dopłat za ciepłą wodę za rok 2010. Mija 8 miesięcy kolejnego roku, prawie całe os. Jagiellońskie jest po pierwszym etapie dyskusyjnego remontu i nadal nie widać możliwości zmniejszenia opłat za ciepłą wodę użytkową. Wobec tego część mieszkańców zdecydowała o zmianie ogrzewania wody w mieszkaniach i odłączyli się od głównego dostawcy.