piątek, 25 stycznia 2013

WSPÓLNOTY - NOWE ZARZĄDZANIE

W tym miejscu postaramy się przedstawić co to jest wspólnota i jak ją utworzyć.

Zgodnie z ustawami o spółdzielniach mieszkaniowych i własności lokali pierwsze wyodrębnione  (własność hipoteczna) mieszkanie w bloku powoduje powstanie małej wspólnoty na bloku tj. dwóch współwłaścicieli: spółdzielnia mieszkaniowa i wyodrębniony lokal. Od tego momentu spółdzielnia nie może podejmować samodzielnych decyzji  związanych z daną nieruchomością bez zgody współwłaściciela budynku, którym jest pierwszy wyodrębniony właściciel.

Należy dążyć aby w każdym budynku coraz więcej mieszkań posiadało status mieszkania hipotecznego. Możliwość przekształcenia mieszkań  na naszym osiedlu istnieje od 2005r. - każdy blok uzyskał prawo własności zajmowanej działki.

Większość mieszkań hipotecznych w danym bloku (50+1 udział) daje przewagę w własności budynku oraz możliwość zmiany sposobu zarządzania nieruchomością.

Udziały przypadające na poszczególne mieszkania oblicza się następująco:

- powierzchnia mieszkania hipotecznego plus powierzchnia piwnicy podzielona przez powierzchnię danej nieruchomości (wszystkie potrzebne dane zawarte są w akcie notarialnym)

Przykład:

powierzchnia mieszkania: 65,53m2
powierzchnia piwnicy:        7,45m2
razem:                             73,98m2

73,98m2 : 4141,27m2 (powierzchnia bloku) = 0,01786

Przyjmuje się, że dana nieruchomość posiada 100% udziałów.

Podany przykład stanowi 1,79 udziału w tej nieruchomości. Należy w ten sposób obliczyć udział przypadający na każde mieszkanie hipoteczne. Po zsumowaniu wszystkich obliczonych udziałów uzyskamy informację o wielkości udziałów w danym bloku przypadających na:
  • - właścicieli hipotecznych
  • - mieszkań własnościowych spółdzielczych
  • - mieszkań lokatorskich
Mając te dane możemy zmienić sposób zarządzania budynkiem. Następnym krokiem jest zgoda właścicieli, posiadających  łącznie przynajmniej 50+1 udział, na zmianę zarządcy.

Po zgromadzeniu koniecznych dokumentów (wzory pism dostępne u przedstawicieli zarządów powstałych wspólnot) grupa trzech członków spółdzielni z danego bloku zwraca się do Zorzy o zwołanie zebrania mieszkańców bloku. Do podania należy dołączyć propozycję porządku zebrania oraz propozycje uchwał. Mieszkańcy bloku powinni zapewnić własną obsługę prawną (notariusz), który od pkt-u 3-go zebrania protokołuje posiedzenie, a po zakończeniu przedkłada zarządowi spółdzielni wypowiedzenie dotychczasowego sposobu zarządzania.